Oxford’da Geliştirilen Covid-19 Aşısı Umut Vadediyor

22

Pazartesi günü yayınlanan ve olumlu sonuç veren üç farklı koronavirüs aşısı sonuçları, aşıların insanları enfeksiyona koruması beklenen bağışıklık tepkileri üretebileceğine dair kanıtlar sunmaktadır.

Hepsinin de güvenli olduğu ortaya çıktı, ancak gerçekten ne kadar güvenli olduklarını ve enfeksiyonu önleyip önleyemeyeceklerini görmek için daha fazla insanla çalışmalar yapılacak.
Lancet’te yayınlanan yakından izlenen Faz 1/2 çalışmasının erken sonuçları, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen bir koronavirüs aşısının güvenli olduğunu ve bir bağışıklık tepkisine neden olduğunu göstermektedir. Ancak araştırmacılar, aşının insanları virüse karşı koruyup korumadığını bilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurguladılar.
Çinli CanSino Biologics şirketi tarafından yapılan bir aşı adayı için Faz 2 sonuçları da tıbbi dergide yayınlandı Lancet ve Pfizer ve BioNTech tarafından yapılan aşının Faz 1/2 çalışmalarından elde edilen erken sonuçlar, henüz değerlendirmeden geçmedi.
Oxford aşısı, Pazartesi günü yayınlanan sonuçlara göre 28 gün içinde bir antikor yanıtı ve 14 gün içinde bir T hücresi yanıtı sağladı. Nötralize edici antikorlar çoğu katılımcıda bir doz aşıdan sonra ve tamamında ise iki aşıdan sonra tespit edildi.

Araştırmacılar, bu iyi haber, dedi. “Bağışıklık sistemi patojenleri bulmanın ve saldırmanın iki yoluna sahiptir – antikor ve T hücresi tepkileri. Bu aşı her ikisini de indüklemek için tasarlanmıştır, bu nedenle vücutta dolaşırken virüs bulaşmış hücrelere saldırmanın yanı sıra doğrudan virüse de saldırabilir.” Araştırmanın baş yazarı Oxford çocuk doktoru Dr. Andrew Pollard’ın yaptığı açıklamada, “Bağışıklık sisteminin virüsü hatırlayacağını umuyoruz, böylece aşımız insanları uzun süre koruyacaktır. Bununla birlikte, aşının SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı etkili bir şekilde korunduğunu ve korumanın ne kadar sürdüğünü doğrulayabilmemiz için önce daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. “

Ayrıca, Covid-19’dan daha ciddi hastalık riski olan yaşlı insanlarda aşının ne kadar iyi performans göstereceği de açık değildir.
Aşı denemesi, koronavirüs enfeksiyonu öyküsü olmayan 18 ila 55 yaş arası 1.077 kişiyi içermiştir ve Nisan ayı sonundan Mayıs sonuna kadar beş Birleşik Krallık hastanesinde gerçekleşmiştir. Katılımcılara Covid-19 aşısı veya menenjit aşısı yapılmıştır.
Aşı ile ilgili ciddi bir yan etki olmadı; yorgunluk ve baş ağrısı en sık bildirilen reaksiyonlardı. Diğer yaygın yan etkiler arasında enjeksiyon bölgesinde ağrı, kas ağrısı, halsizlik, titreme, ateşli hissetme ve yüksek sıcaklık bulunur.

‘Gitmek için uzun bir yol var’

Araştırmacılar, bu Faz 1/2 sonuçlarının umut verici olduğunu, ancak aşının koronavirüse karşı koruma sağlayıp sağlamadığını belirlemek için büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu farmakoepidemiyoloji profesörü Stephen Evans, İngiltere’deki Bilim Medya Merkezi’ne Oxford araştırması hakkında yaptığı açıklamada, “Faz 3 araştırmasına devam etmek için gereken temel unsurların hepsi orada” dedi.
“Kanda ölçülen tepkiler ve ciddi zararların olmaması, Covid-19’a karşı etkili bir aşı olasılığının olduğunu gösteriyor. Hastalığın azaldığını veya önlendiğini henüz göstermiyor ve bu aşamaya kadar gösterilmesi kolay olmayacak SARS Cov-2 virüsünün yüksek oranda dolaştığı ve insanların klinik ve ciddi hastalıklara maruz kaldığı ortamlarda 3 deneme tamamlandı. “

Faz 1 çalışması tipik olarak az sayıda insanı inceler ve bir aşının güvenli olup olmadığına odaklanır ve bağışıklık tepkisi ortaya çıkarır. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 2. Aşamada klinik çalışma genişletildi ve aşı, yaş ve fiziksel sağlık gibi yeni aşının tasarlandığı özelliklere benzer özelliklere sahip kişilere verildi. . Aşama 3’te aşı binlerce kişiye verilir ve etkinlik açısından ve tekrar güvenlik açısından test edilir.
Oxford / AstraZeneca aşısının faz 2/3 denemeleri şu anda Birleşik Krallık, Brezilya ve Güney Afrika’da devam etmektedir ve daha sonraki faz denemelerinin Ağustos ayında ABD’de başlaması beklenmektedir.

“Bu olumlu bir sonuç, ama yine de uzun bir yol var. Bunlar Faz 1 çalışmaları. Şimdi daha büyük ölçekli gerçek dünya denemelerine geçmemiz gerekiyor, ancak daha fazla veri ve daha fazla ürünün buna girmesini görmek aşı keşfinin önemli bir aşaması, “Dünya Sağlık Örgütü Sağlık Acil Durum Programı yürütme direktörü Dr. Mike Ryan Pazartesi günü yapılan bir konuşma sırasında söyledi.

Oxford aşı uzmanı Adrian Hill, ekibin Aşama 3 katılımcılarında hem bir hem de iki doz denemeye çalıştığını söyledi.

“Mümkünse, yıl sonuna kadar bir aşı olacak,” dedi Hill.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, şu anda küresel olarak klinik çalışmalarda 23 Covid-19 aşısı var.

CanSino aşısı Faz 2 sonuçları yayınlandı

Pazartesi günü yayınlanan daha Faz 2 sonuçları CanSino Biologics aşısının güvenli olduğunu ve bağışıklık tepkisi yarattığını öne sürdü. Nisan ayında Çin’de Wuhan’da yapılan duruşmada, yüksek, düşük veya plasebo dozlarında aşı verildiği 500’den fazla kişiyi içeriyor.

Çalışma, yüksek dozaj grubundaki katılımcıların %95’inin ve düşük dozaj grubundaki %91’inin aşılamadan 28 gün sonra T hücresi veya antikor bağışıklık tepkileri gösterdiğini buldu. Yüksek dozaj grubunda nötralize edici antikor tepkileri %59 ve bağlayıcı antikor tepkileri %96 oranında indüklenmiştir. Bağlayıcı antikorlar bir virüse bağlanır, ancak hücrelere bulaşmasını engellemez.
Düşük dozu alan insanların yaklaşık yarısı nötralize edici antikorlar geliştirdi.
Çoğu advers reaksiyon hafif veya orta düzeydeydi. Yüksek doz grubundaki katılımcıların yüzde 9’unda 28 gün içinde en yaygın olanı ateş olan ciddi advers reaksiyonlar görülmüştür.
Bu aşı, koronavirüsü taklit eden genetik materyal sağlamak için adenovirüs adı verilen zayıf bir insan soğuk virüsü kullanır. Bu nedenle, geçmişte bu adenovirüs tarafından enfekte olmuş kişilerin, “aşılamaya karşı spesifik bağışıklık tepkilerini kısmen engelleyebilecek” bağışıklığa sahip olma tehlikesi vardır. Çalışmadaki genç insanlarla karşılaştırıldığında, yaşlı katılımcıların bağışıklık tepkisi önemli ölçüde düşüktü ve aşıyı daha iyi tolere etti.
“Yaşlı bireyler yüksek COVID-19 enfeksiyonu ile ilişkili ciddi hastalık ve hatta ölüm riskiyle karşı karşıya olduklarından, COVID-19 aşısı için önemli bir hedef popülasyonlardır.” Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü, yaptığı açıklamada. Diyerek şöyle devam etti: “Yaşlı popülasyonda daha güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşturmak için ek bir doza ihtiyaç duyulabilir, ancak bunu değerlendirmek için daha fazla araştırma devam etmektedir.”

Lancet’te yayınlanan bir yazıda, Uluslararası Aşı Erişim Merkezi’nden Naor Bar-Zeev ve Dr. William J. Moss ve Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu, çalışmaların “geniş ölçüde benzer ve umut verici” olduğunu ve güvenlik verilerinin “güven verici.” oldu söylendi.
Ancak, bir bağışıklık tepkisinin ne kadar süreceği ve aşıların yaşlı nüfusu, onları riske sokan belirli sağlık koşullarına sahip insanlar ve Covid-19’dan daha ciddi bir şekilde etkilenen ırksal ve etnik grupların nasıl etkileneceği konusunda sorular devam ediyor.
“İşler acil olduğunda dikkatli bir şekilde ilerlemeliyiz” diye yazdılar. “COVID-19 aşılarının başarısı, toplumun aşı bilimlerine olan güvenine bağlıdır; bu da riskin kapsamlı ve şeffaf bir şekilde değerlendirilmesini ve potansiyel zararların dürüst iletişimini gerektirir.”

Pfizer, BioNTech’ten diğer aşı verileri

Yine Pazartesi günü, ABD ilaç şirketi Pfizer ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, Covid-19 aşı adaylarının erken safha 1/2 çalışmasında “sağlam” bir antikor ve T hücresi bağışıklık tepkisi sağladığını bildirdi.
Veriler henüz hakemli bir tıp dergisinde yayınlanmadı, ancak Pazartesi günü medRxiv.org çevrimiçi sunucusuna önceden basılmış bir makalede yayınlandı.
Bulgular, bu ayın başlarında açıklanan ABD’li katılımcılar arasında önceki verileri yansıtmaktadır.

BioNTech’in tıbbi baş sorumlusu ve kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci, “Alman çalışma kohortundan BNT162b1 hakkındaki verilerin ABD çalışma kohortunda gördüğümüzle çok uyumlu olması cesaret verici” dedi. serbest bırakmak.
Türeci, “Ön veriler, mRNA bazlı aşımızın antikor ve T hücresi yanıtlarını oldukça düşük doz seviyelerinde uyarabildiğini gösteriyor.” Dedi. “Her ikisinin SARS-CoV-2 gibi bir patojenin etkili bir şekilde temizlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğine inanıyoruz.”
Alman denemesi, değişen dozlarda aşı almak için rasgele atanan 18 ila 55 yaşları arasında 60 sağlıklı yetişkin içermekteydi.

Yayın, bazı grip reaksiyonları ve enjeksiyon bölgesi reaksiyonları da dahil olmak üzere bazı lokal reaksiyonların ve hafif ila orta dereceli advers olayların olduğunu not eder. Açıklamaya göre tüm olaylar kendiliğinden çözüldü ve basit tedbirlerle yönetildi. Hiçbir ciddi yan etki bildirilmedi.
BioNTech ve Pfizer, 30.000’e kadar sağlıklı katılımcıyı içerebilecek bir Faz 3 aşı çalışmasının, düzenleyici onay alırsa Temmuz ayı sonunda başlaması bekleniyor.

Kaynak: https://edition.cnn.com/2020/07/20/health/oxford-covid-19-vaccine-results-cansino-pfizer-study/index.html

Bunları da beğenebilirsin