Yeni Koronavirüs Türleri Daha Zararlı Değil

19

Son bulgulara göre mutasyon sonucu yeni oluşan koronavirüs SARS-CoV-2 türü, hücre içerisinde daha çok yayılsa da daha fazla hasta etmiyor.

Tüm virüsler mutasyona uğrar ve yeni koronavirüs SARS-CoV-2 de bir istisna değildir. Bir RNA virüsü olarak, yeni koronavirüs mutasyona oldukça yatkındır, çünkü kısmen RNA virüslerinin replikasyon enzimleri genetik materyali kopyalarken daha fazla hata yapar.

Virüsün yavaşça mutasyona uğramasına rağmen, bilim adamları bazı mutasyonların virüsü daha bulaşıcı hale getirebileceğinden endişe duyuyorlardı.

Özellikle bir mutasyon – D614G – virüsün başak proteininde meydana geldiği için endişe odağı olmuştur. Bu protein önemlidir, çünkü konakçı hücrelere yapışan ve sonunda enfeksiyonlarına yol açan başak proteinidir.

D614G, pozisyon 614’teki amino asitteki (D’den G’ye) bir değişikliği ifade eder ve insanlar ayrıca G614 varyantı olarak da ifade edebilir.

Bir ay boyunca, G614 varyantı tüm dünyada SARS-CoV-2’nin baskın formu haline geldi. G614’ün esas olarak Şubat ayında Avrupa’da olduğuna dair kanıtlar var ve Nisan ayına kadar dünya çapında orijinal D614 formunu geçti.

Bu varyantın hızlı hakimiyeti, virüse bulaşıcılığını artırarak bir avantaj sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bunu değerlendirmek için, Santa Fe, NM yakınlarındaki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı (LANL) liderliğindeki bir araştırmacı ekibi, G614 varyantının küresel modellerini izledi ve hücrelerde deneyler yaptı.

Sonuçları, G614 varyantının daha bulaşıcı olduğunu, ancak neyse ki, daha şiddetli bir COVID-19 formu ile ilişkili olmadığını doğruladı.

Ekibin bulguları Cell dergisinde yer alıyor.

Mutasyonları izleme

G614 varyantı ilk olarak çalışma ekibinin ilgisini, dünya çapında tekrarlanan bir model fark ettikleri zaman yani Nisan ayında çekti.

LANL’de teorik bir biyolog ve çalışmanın baş yazarı Bette Korber, “Tüm dünyada, yerel salgınların birçok orijinal form dolaşımına sahip olsa bile, D614G varyantı bir bölgeye dahil edildikten hemen sonra yaygın form haline geldi. ”

Korber’in ekibi, GISAID tarafından barındırılan SARS-CoV-2 dizi veritabanını kullanarak başak proteinindeki mutasyonları tanımlamak için bir biyoinformatik aracı geliştirdi. GISAID’de, on binlerce SARS-CoV-2 genetik sekans mevcuttur ve bu, COVID-19 araştırmacıları arasında sekans paylaşımı için standart haline gelmiştir.

Analizleri, 1 Mart’tan önce G614 varyantının sekansların %10’unda mevcut olduğunu gösterdi. Ayın sonunda, veri tabanındaki dizilerin neredeyse %70’ini temsil ediyordu.

Virüsün G614 formlarına geçiş, önce Avrupa’da, sonra Kuzey Amerika ve Asya’da dünya çapında gerçekleşti. Ulusal, ulusal, ilçe ve şehir seviyelerinde meydana geldi.

Hücrelerde daha yüksek bulaşıcılık doğrulandı

Coğrafi veriler, G614 varyantının daha bulaşıcı olduğunu açıkça göstermektedir. Bunu in vitro olarak doğrulamak için araştırmacılar, başak proteininin orijinal (D614) veya yeni (G614) varyantı olan virüs formlarını kullanarak hücre çalışmaları yaptılar.

D614G mutasyonuna sahip virüslerin, bazı durumlarda, dokuz kereden fazla, daha bulaşıcı olduğunu keşfettiler.

Yaklaşık 1.000 COVID-19 hastadan elde edilen gerçek yaşam verilerini analiz ederek, G614 varyantının daha yüksek bir viral yük ile ilişkili olduğunu da gösterdiler.

Bu bulgu, virüsün G614 formuna sahip kişilerde bir teşhis testi yapmak için daha az viral genetik materyalin gerekli olduğu gerçeğine dayanmaktadır.

Klinik verilerin güven verici olması

Ancak, burada iyi haberler var. Daha yüksek bir viral yük ile ilişkisine rağmen, yeni SARS-CoV-2 varyantı daha kötü sonuçlarla ilişkili görünmemektedir.

Çalışmanın ortak yazarı Prof. Erica Ollmann Saphire, “yeni G virüsü olan hastalar virüs bulaşmış hastalara göre virüsün daha fazla kopyasını taşımasına rağmen, hastalığın şiddetinde buna karşılık bir artış olmadı” diye açıklıyor. , La Jolla İmmünoloji Enstitüsü, CA.

Araştırmacılar, yeni G614 varyantı ile hastalık şiddeti arasında, COVID-19 için hastaneye yatırma verileri kullanılarak değerlendirdikleri hiçbir bağlantı bulamadılar.

Virüsün yeni varyantı daha şiddetli semptomlara neden gibi görünmese de, daha bulaşıcıdır ve yazarlar maske takma da dahil olmak üzere koruma için sürekli önlemler önermektedir.

“Bu bulgular, virüsün daha yeni formunun orijinal formdan daha kolay bir şekilde iletilebileceğini gösteriyor – bu sonuç nihai olarak doğrulanmış olsun ya da olmasın, tedbir almanın öneminin altını çiziyor: maske takmak ve sosyal mesafeyi korumak .”

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/new-more-infectious-sars-cov-2-variant-does-not-cause-worse-symptoms#Reassuring-clinical-data

Bunları da beğenebilirsin