Hindistan Karaborsasında Satılan Koronavirüs İlaçları

46

Bir BBC haberine göre, Hindistan’daki Covid-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan iki hayat kurtaran ilacın – remdesivir ve tocilizumab – stoklarda tükendiği ve gelişen bir karaborsada yüksek fiyatlarda satıldığı bulundu.

Abhinav Sharma’nın amcası, Delhi’deki bir hastaneye kabul edildiğinde çok yüksek ateş ve nefes almakta zorluk şikayeti bulunmaktaydı.

Koronavirüs için pozitif test etti ve doktorlar aileye remdesivir almasını söyledi – klinik çalışma için Hindistan’da onaylanan ve aynı zamanda “acil kullanım izni” altında antiviral bir ilaç olan doktorlar bunu makul gerekçelerle reçete edebilir.

Ancak bunu temin etmek bir imkansızlığı kanıtladı – remdesivir hiçbir yerde mevcut değildi.

Bay Sharma umutsuzca insanları, amcasının durumu saatler geçtikçe kötüleştiğinden ilacı ayarlamaya çağırdı.

“Gözlerimde gözyaşları vardı. Amcam hayatı için savaşıyordu ve onu kurtarabilecek ilacı düzenlemek için uğraşıyordum” dedi.

“Düzinelerce çağrıdan sonra, ilacı almak için ilacın yedi katını ödedim. Gerçekten herhangi bir bedel ödemeye hazırdım, ama kalbim parası yetmeyen insanlara gidiyor,” dedi.

Bay Sharma’nın durumu Delhi’deki birçok aileye yakındır, sevdiklerini kurtarmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdırlar. Bazıları ilaçlar için fahiş fiyatlar ödemek zorunda kaldıklarını söylüyor – bunların çoğu eski Delhi’deki bir ilaç pazarında sona eriyor.

ABD merkezli Gilead, beş Hintli şirkete remdesivir üretme yetkisi verdi.
BBC, ilacı ayarlayabileceklerini söyleyen pazarda çalışan insanlarla iletişim kurabildi, ancak doğru fiyatla.

“Sana üç şişe alabilirim – ama her biri 30.000 rupiye mal olacak ve hemen gelmelisin,” dedi bir adam ve “tıp işinde” çalıştığını iddia etti.

Her flakon için resmi fiyat 5.400 rupidir ve bir hastanın genellikle beş ila altı doza ihtiyacı vardır. Başka bir adam flakon başına 38.000 rupi aktardı.

Remdesivir talebi, dünyadaki hastanelerde klinik denemede Covid semptomlarının süresini 15 günden 11’e indirmeyi başardığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Uzmanlar bunun “gümüş kurşun” olmadığı konusunda uyardılar. Ancak kanıtlanmış herhangi bir ilacın yokluğunda, doktorlar giderek Hindistan’da reçete ediyor ve Delhi ve diğer Hint şehirlerinde de talebi artırıyor.

BBC, Delhi ve komşu bölgelerdeki hasta ailelerinin remdesivir için aşırı fiyatlar ödemek zorunda kaldığı birkaç benzer örneği öğrendi. Bazıları, hayatlarının birikimini ilacı satın almak için harcadıklarını söylüyor – sadece sevdiklerine hayatta kalma mücadelesi vermek için.

Bu tür vurgunculukların ana nedeni, arz ve talep arasında büyük bir boşluk gibi görünmektedir.

Başlangıçta Ebola’yı tedavi etmek için remdesivir geliştiren ABD merkezli Gilead Sciences, dört Hintli şirketin – Cipla, Jubilant Life, Hetero Drugs ve Mylon – Hindistan’da üretmesine izin verdi.

Ancak, bu şirketlerden sadece biri – Hetero- şimdiye kadar bunu üretti.

Şirket beş eyalet arasında 20.000 doz ilaç dağıttı ve BBC’ye “sızıntının” nasıl gerçekleştiğinden emin olmadığını söyledi.

Hetero satış başkan yardımcısı Sandeep Shahstri, “İlacı distribütörlerimize vermedik. Kılavuzlara göre şişeleri doğrudan hastanelere sağladık.” Dedi.

Yetkili, firmanın talebi karşılamak için çok çalıştığını ve “bu türden bir karaborsanın gerçekten moral bozucu olduğunu” da sözlerine ekledi.

Diyerek şöyle devam etti: “Ailelerin acısını anlıyoruz. Onlara ilacı aramaları söylenmemeli. Önümüzdeki birkaç gün içinde üretimimizi artıracağımızdan ve durumun daha iyi hale geleceğinden eminiz.”

Eczacılar da ilacın tedariğinin olmadığını söylüyorlar.

“Dün gece beni Haydarabad’dan aradı. Babası bir Delhi hastanesinde – ilacı almak için herhangi bir miktar ödeyeceğini söyledi. Ama yapabileceğim hiçbir şey yoktu,” dedi kimyagerler derneği başkan yardımcısı Rajeev Tyagi Delhi yakınındaki Ghaziabad.

Peki ilaç eski Delhi’deki ilaç pazarında nasıl sonuçlanıyor?

Tüm Hindistan Kimyagerler ve Eczacılar Derneği genel sekreteri olan Rajiv Singhal – tıp mağazası sahiplerinin şemsiye organı – herhangi bir dükkan sahibinin dahil olduğunu reddediyor.

“Hiçbir üyemizin bu tür uygulamalara katılmadığından eminim. Bu bir ulusal sağlık acil durumudur ve herhangi birinin hayat kurtaran ilaçları yasadışı yollardan sattığı tespit edilirse katı önlem alınacağına dair net bir mesaj vermek istiyorum.” dedim.

Birçok hastane vakalardaki artışla başa çıkmak için mücadele ediyor
Ama mesele sadece remdesivir ile ilgili değil. Hayat kurtaran başka bir ilaç olan tocilizumab’ın fiyatları da katlanarak arttı.

Actemra olarak satılan ilaç, dünya çapında kritik hastalarda olumlu sonuçlar göstermiştir. Uzmanlar, etkinliğini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor, ancak birçok hastane olumlu sonuçlar bildirdi.

Ancak ilaç başlangıçta romatoid artrit hastalarına yönelikti ve tedarik her zaman sınırlıydı.

Cipla, ilacı İsviçre merkezli Roche adına satıyor ve tamamen ithal ediliyor. Ama bulmak zor – özellikle de birkaç saat içinde ihtiyacınız olduğunda.

Kuzey Hindistan’daki Cipla temsilcisi, son birkaç hafta içinde talebin ciddi şekilde arttığını söyledi. Yetkili, “Arzı artırdık, ancak talebin önümüzdeki günlerde artmaya devam edeceğini düşünüyoruz.” Dedi.

BBC, hastanelerin hastaların aile üyelerinden ilacı kendilerinin bulmasını istediği birkaç vakayı öğrenmiştir.

“Delhi’deki 50 mağazaya gitmiş olmalıydım. Hepsi söz verdiler, ancak her dozun fiyatını iki kez ya da üç kez istediler. Teyzem için gereken dozların sayısını almam iki günümü aldı.” dedi.

Ancak Cipla temsilcisi, tocilizumab’ın karaborsada satıldığını reddetti.

“Biz vurgunculuk olmadığından emin olmak için her bir dozu takip ediyoruz. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz.” Dedi.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-asia-india-53304160

Bunları da beğenebilirsin