Protestolar Covid-19 Yayılımını Artırır mı?

38
  • Devletler ve şehirler protesto ile ilgili COVID-19 davalarında artışa hazırlanıyor.
  • Sağlık departmanları, maske ve sosyal mesafe gibi güvenlik önlemlerini teşvik ediyor.
  • Bir protestoya veya yürüyüşe katılan herkes test edilmeyi düşünmelidir

George Floyd’un 25 Mart’taki ölümünden sonra binlerce kişi birlikte yürüyor, protesto ediyor ve birlikte yürüyor; bu durumlar da sosyal mesafeli güvenlik önlemlerinin sürdürülmesini zorlaştırıyor.

“COVID-19’a yakalanmak için bir risk olduğunu biliyoruz. Ancak ırksal şiddet aynı zamanda bir halk sağlığı acil durumudur, ”diyor Phem, MPH, epidemiyolog ve Bağışıklama Ortaklığı San Antonio direktörü Cherise Rohr-Allegrini.

Rohr-Allegrini’nin ifade ettiği ırksal şiddet, kolluk kuvvetlerinin elindeki zarardır. 2001-2014 yılları arasındaki acil servis verileri üzerinde yapılan bir araştırma, Siyahların polis, güvenlik görevlileri veya diğer yasal makamlar tarafından beyaz insanlardan yaklaşık beş kat daha sık yaralandığı için tedavi edildiğini ortaya koydu.Çalışma verisi 15 ila 34 yaşları arasındaki kişilere odaklandı. The Guardian’a göre, 2016 yılında Siyahlar, kolluk kuvvetleri tarafından öldürülme olasılığının iki katı idi.

30 Mayıs’ta bir San Antonio protestosuna katılan Rohr-Allegrini’ye göre, bu sistemik ırkçılığa karşı durmak pandemi bitene kadar bekleyemez. “Bu yüzden riski azaltmak ve mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için çalışıyoruz. Maskeler mükemmel değil, ama yardımcı oluyorlar.”

Ancak maskeler COVID-19 önlemenin sadece bir yönüdür. Diğer protestoculardan en az 2 metre mesafeyi koruyamazsa, hastalık bulaşma potansiyeli vardır. CDC direktörü Robert R. Redfield, MD’nin 4 Haziran’da yaptığı ABD Temsilciler Meclisi alt komitesinde protestoların COVID-19 için “ideal bulaştırma ortamı” yaratabileceini söyledi.

“Bu barışçıl protestolara katılan ya da protesto eden bireyler, özellikle de salgını gerçekten kontrol etmeyen büyükşehir bölgelerinde bulunuyorlarsa, bu bireylerin değerlendirilmelerini ve test edilmelerini gerçekten çok isteriz,” dedi.

Bunun Sizin İçin Anlamı

Eğer bir protesto yapacaksanız, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından önerilen bez yüz kaplamaları veya bandanalar gibi bir maske takın. N95 solunum maskeleri ve cerrahi maskeler hala sağlık çalışanları ve ilk müdahale ekiplerine ayrılmalıdır.

COVID-19 Vakaları Protestolar Nedeniyle Artar mı?

Ulusal düzeyde, CDC gösterileri ve COVID-19 iletiminin nasıl artabileceğini izliyor. Virüsün kuluçka süresi 14 güne kadar sürebilir.

CDN sözcüsü Kristen Nordlund, CNN’nin 7 Haziran tarihli açıklamasında yaptığı açıklamada, “Varsa, bu olayların federal COVID-19 yanıtı üzerindeki etkisini bilmek için henüz çok erken.” dedi. “Her yerel durum farklı. Eyalet ve yerel yetkililer, yerdeki koşullara bağlı olarak halk sağlığını ve güvenliğini korumaya karar vermelidirler.”

Yerel olarak, birçok şehir testi daha yaygın hale getirerek bir artışa hazırlanıyor.

Floyd’un öldürüldüğü ve 26 Mayıs’ta protestoların başladığı Minnesota’da, Devlet Sağlık Bakanlığı, büyük bir olaydan etkilenen bir toplulukta yaşayan herkesin yanı sıra bir protesto veya gösteriye katılan herkese COVID-19 testi sunuyor. Testler Haziran ayı boyunca Minneapolis ve St. Paul’daki topluluk sitelerinde sunulacak. Testler ücretsizdir ve ayrıca sigorta gerektirmez ve hastaların bir tane almak için COVID-19 semptomlarına sahip olması gerekmez.

Boston, Seattle, ve New York da protestoculara ücretsiz COVID-19 testleri sunan diğer şehirler arasında.

30 Mayıs’taki bir basın toplantısında, New York Valisi Andrew Cuomo, New York’taki hastanelerin, bir hafta süren protestoların ardından 8 Haziran’da yeniden açılmanın 1. aşamasının önündeki vakalarda artışa hazırlanacak kaynakları paylaşma planını açıkladı.

Cuomo, “Hastane sistemimizle acı dolu dersler aldık” dedi. “Bir sorunumuz varsa, bu hastanelerin hepsinin birlikte çalışması gerekir. Hastaları transfer edebiliriz, kaynakları paylaşabiliriz, bu bir tür koordinasyon. ”

Protesters wear masks to help prevent the spread of the coronavirus, Friday, June 5, 2020, in Tacoma, Wash., during a protest against police brutality and the death of George Floyd, a black man who died after being restrained by Minneapolis police officers on May 25. (AP Photo/Ted S. Warren)

Protestolar İletim Riskini Neden Artırabilir?

Rohr-Allegrini, “İçeride yakın temas halinde olmanın iletim riskini artırdığını biliyoruz.” Dedi. “Dışarıda olmak riski ortadan kaldırmaz, azaltır.”

Dışarıda olduğunuzda hava sürekli hareket eder ve COVID-19’un dolaşmasına neden olan SARS-CoV-2 gibi patojenler için daha zordur.

Bununla birlikte, protesto ve gösterilerin çeşitli yönleri katılımcıları hala risk altında bırakmaktadır.

Yakınlık

UCLA’daki David Geffen Tıp Fakültesi’nde klinik ve yardımcı bakım tıbbı asistanı olan Chidinma Chima-Melton, “İnsanlar gruplar halinde toplandığında COVID-19’u bu gruplara yayma ihtimalini artırdığını biliyoruz” “Sistemik ırkçılığa karşı göstermek kesinlikle önemlidir. Ancak büyük insan grupları sosyal mesafe kurallarına uymadığında, yüksek sesle konuşup şarkı söylediğinde, virüsün bulaşında bir artış bekleyebiliriz. “

Bağırma

Bağırmak, COVID-19 yayılımının ana itici güçleri olan solunum damlacıklarını itebilir. New York Sağlık Bakanlığı, kendinizi duyurabilmeniz için ses çıkarıcı, davul ve yazılı işaretlerin kullanılmasını önerir.

Göz yaşartıcı gaz

Göz yaşartıcı gaz gibi kalabalık kontrol önlemleri hem COVID-19 iletimini artırabilir hem de semptomları potansiyel olarak şiddetlendirebilir.

Chima-Melton, “Göz yaşartıcı gaz nefes almayı zorlaştırır çünkü genellikle 2-klorobenzalmalononitril (CS) içeren bir madde içerir. Bu, solunum yollarının astarını tahriş eder ve yaralar.” Dedi. “Hava yollarını çizen ve enfeksiyona karşı doğal engeller olarak görev yapan hücrelere zarar verdiği için, virüsün vücuda daha kolay girmesini sağlayarak COVID-19’u alma şansını artırır.”

Chima-Melton, göz yaşartıcı gazın ayrıca COVID-19 bulaşmasından sorumlu solunum damlacıklarını arttıran balgam üretimi ve öksürüğe neden olabileceğini söyledi.

COVID-19 için zaten yüksek risk taşıyan insanlar için, göz yaşartıcı gaz sorunu daha da kötüleştirir.

Chima-Melton, “Astım ve diğer solunum koşulları, solunum yollarında zaten altta yatan iltihaplara sahip oldukları ve göz yaşartıcı gaz maruziyetinin bu riski daha da kötüleştirebileceği için birini COVID-19 enfeksiyonuna daha duyarlı hale getirebilir.” Dedi.

Bir Protestoya Katıldıysanız Ne Yapmalısınız?

Bir protestoya katıldıysanız, COVID-19 için test yapın ve daha sonra insanlarla yakın etkileşimi sınırlayın.

Chima-Melton, “Protesto yaptıktan sonra – veya potansiyel maruz kalma konusunda endişeleriniz varsa – asemptomatik enfeksiyonu tespit etmek için üç ila yedi gün içinde test yapabilirsiniz.” Dedi. “Ancak, bu riskin [bölgenizdeki] testlerin mevcudiyetine göre analiz edilmesi gerekir. 14 gün boyunca kendi karantinaya almanız veya protesto faaliyetinizin son gününde bir test yaptırmanız daha mantıklı olabilir. Semptomatikseniz, her zaman bir test yaptırmayı düşünmeli ve evde kalmalısınız. “

Eve geldiğinizde kendinizi izole etmek önemlidir.

“Potansiyel maruziyetten sonra karantinaya alma COVID-19 virüsünü asemptomatikken yanlışlıkla bulaştırmadığınızda emin olmanın tek yoludur,” dedi Chima-Melton. “Yüksek riskli insanlarla yaşıyorsanız, özellikle dikkatli olmak ve büyük gruplarda protesto etmek yerine sesinizi duyurmanın diğer yollarını düşünmek isteyebilirsiniz.”

Kaynak: https://www.verywellhealth.com/protests-and-coronavirus-transmission-4869861

Bunları da beğenebilirsin