Zihninizi kuvvetlendirecek gıdalar

51

Ginseng, balık ve kafein. Özellikle zihni kuvvetlendirdiği düşünülen bu gıdalar gerçekten de işe yarıyor mu? Son araştırmalara göre evet. Yaş aldıkça vücudumuzun ve zihnimizin de bizimle birlikte yaşlandığını inkar edemeyiz, ancak “akıllı yiyecekleri” diyetinize ekleyerek sağlıklı bir zihne sahip olmak mümkün.

Kafein zihninizi uyarır

IQ’nuzu veya zihin kapasitenizi birden artıracak sihirli bir gıda yoktur, ancak kafein gibi maddeler size hızla enerji sağlayabilir ve konsantre olmanıza yardımcı olabilir. Kahve, çikolata, enerji içecekleri ve bazı ilaçlarda bulunan kafein, kısa vadeli olsa da vücudunuzu hızlı bir şekilde uyarır. Ancak fazla kaçırmamakta fayda var: Kafeinin de fazla tüketimi sizi endişeli ve rahatsız yapabilir.

Şeker yardımcı olabilir

Şeker, beyniniz tarafından tüketilen ilk yakıttır. Bahsettiğimiz sofra şekeri değil, meyve de dahil olmak üzere yediğiniz şekerli gıdalar ve karbonhidratlardan üretilen glikozdur. Bu nedenle bir bardak portakal suyu hafızanızın ve düşünsel kapasitenizin kısa süreli artmasına yardımcı olabilir.

Yine de şekerin fazlası bedeninizle birlikte hafızanızı da kötü etkileyebilir. Fazla şeker tüketimi kalp rahatsızlıkları ve diyabete yol açabilir.

Kahvaltıyı atlamayın

Araştırmalar kahvaltının kısa süreli belleği ve dikkati iyileştirdiğini göstermiştir. Kahvaltı eden öğrenciler kahvaltı etmeyenlerden daha iyi performans göstermiştir. Araştırmacılar beyne en iyi gelen yiyeceklerin yüksek lifli yiyecekler, süt ürünleri ve meyveler olduğunu göstermiştir. Ancak yine araştırmalara göre yüksek kalorili yiyecekler tüketmek de konsantrasyona iyi gelmemektedir.

Balık yemek gerçekten etkili

Bir protein kaynağı olarak balık, zihin gelişiminde gerçekten de etkili olmaktadır. Beyin sağlığı için kilit rol oynayan omega-3 bakımından zengindir. Omega-3 bakımından zengin diyet biçimine sahip bireylerde yaşa bağlık olarak zihinsel gerilemede yüksek oranda azalma görülmüştür. Kalp ve zihin gelişimi için haftada iki kez balık yenilmesi önerilmektedir.

Günlük beslenmenize kuruyemiş ve çikolata ekleyin

Fındık, ceviz tarzı kuruyemişler antioksidan özelliği olan E vitaminine sahip olduğundan yaşlanmaya bağlı zeka gerilemesini önlediği ortaya çıkarmıştır. Bitter çikolata da bu tür antioksidan özelliklere sahiptir ve ayrıca konsantrasyonu artıran kafein gibi doğal uyarıcılar içerir.

Minimum kalori ile maksimum faydayı elde etmek için her gün bir avuç kuruyemiş ve bir miktar bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Avokado ve tam buğdaylı gıdalar

Kalp ve beyin başta olmak üzere vücuttaki her organ kan akışına bağlıdır. Tam buğday ağırlıklı ve avokado gibi sağlıklı yağlar içeren besinlerin tüketimi kötü kolestrol ve kalp sağlığına olumlu etki sağlar. Bu da damar tıkanıklığı riskini azaltarak kan akışını iyileştirir ve beyin hücrelerine hızlı bir etki sağlar.

Patlamış mısır ve tam buğday gibi besinler hem lif hem de E vitamini içerir. Avokadolarda bulunan yağ ise tekli doymamış yağ olduğundan sağlıklı bir kan akışına katkıda bulunur.

Süper gıda: Yaban mersini

Hayvanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki yaban mersini beynin serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltarak Alzheimer ve bunama gibi hastalıklardan koruyabilir. Ayrıca farelerde yapılan araştırmalar, yaban mersini içeren tüketen farelerin hem öğrenme hem de kas fonksiyonlarının iyileştiği, onları genç farelerde aynı zihin düzeyine getirdiğini göstermiştir.

Sağlıklı beslenmenin yararları

Basmakalıp gelebilir ama gerçekten de öyle. Eğer sağlıklı beslenmiyorsanız konsantre olma yeteneğiniz ciddi biçimde azalabilir. Çok fazla veya çok az yemek de odaklanmanıza engel olabilir. Ağır bir yemek sizi yorgun hissettirebilirken çok az kalori almak ise açlık hissine yol açabilir.

Beyninizi besleyin: Çeşitli gıdalar içeren dengeli bir diyet biçimine sahip olun.

Vitamin, mineral ve takviyeler

Market ve eczane rafları sağlığı arttırdığını iddia eden takviyelerle dolu. B, C, E vitaminler, beta-karoten ve magnezyum gibi takviyelerin zihni güçlendirici gücü olduğuna dair pek çok araştırma olsa da, bu takviyeler yalnızca vücudunda bu maddelerin eksikliği durumunda faydalıdır.

Bazı araştırmalar, ginseng, gingko ve bazı vitamin, mineral ve bitki kombinasyonlarının beyin üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylese de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Vücudunuza en çok neyin ihtiyaç olduğunu öğrenmek adına en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilir ve kan tahlili yaptırabilirsiniz.

Büyük güne hazırlanın

Konsantrasyonunuzu maksimum kapasiteye çıkarmak ister misiniz? Güne doğal meyve suyu, somon, tam tahıllı bir simit ve bir fincan kahveyle başlayın. Dengeli beslenmenin yanı sıra uzmanlar aşağıdaki önerilerde bulunuyor:

  • İyi bir uyku uyuyun.
  • Yeterli su için.
  • Egzersiz yapın.
  • Zihni rahatlatmak için meditasyon yapın.

Kaynak: https://www.webmd.com/add-adhd/ss/slideshow-brain-foods-that-help-you-concentrate

Bunları da beğenebilirsin