Havuz veya denizden koronavirüs bulaşır mı?

53

Yaz ayları geldikçe insanların aklına takılan sorulardan birisi de tatile gidildiğinde havuzdan veya denizden koronavirüs bulaşıp bulaşmadığı.

Koronavirüsün hava yoluyla bulaştığını biliyoruz, peki ya “su yoluyla” bulaşır mı?

Covid-19 Su Yoluyla Bulaşır mı?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, “COVID-19’a neden olan virüsün havuzlarda, jakuzilerde, kaplıcalarda veya su oyun alanlarında su yoluyla insanlara bulaşabileceğine dair bir kanıt yoktur”. deniyor.

Bunun nedeni, bu tesislerin düzgün çalışması ve bakımında genellikle virüsü etkisiz hale getiren dezenfektan kullanılmasıdır.

Peki ya denizler?

New York’taki Lenox Hill Hastanesi acil doktoru Dr. Robert Glatter “Deniz suyunun virüsü yayıp yaymayacağı belli değil” dedi. “Deniz suyunun virüsle kontamine olmuş atık su ile karıştığı alanlarda, teorik olarak dalgaların hareketi rüzgarla birlikte atık suyu aerosol haline getirebilir ve onu plaja getirmesi mümkündür. Bununla birlikte, gerçekte bunun gerçekleşme şansı oldukça düşüktür. ”

Buna ek olarak, denizin yüksek tuzlu su içeriği virüsü öldürmelidir, ancak araştırmacılar şu anda kesin bir cevaba ulaşmak için bunu inceliyorlar.

Virüsün su kaynaklı olması muhtemel olmasa da, bu havuza veya plaja gitmenin risk taşımadığı anlamına gelmez. Plajlarda veya havuzlarda, insanlar bir araya gelecek ve belki de pek çok kişi fiziksel mesafeye dikkat etmeyecektir.

New York-Presbyterian Medical’in iç hastalıkları uzmanı ve bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Westchester grubu ve Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nde tıp profesörü “Su riski çok düşük gibi görünüyor. Yüzerken virüsün başkalarından direkt olarak bulaşmasından daha çok endişeliyim” diyor. “Virüsün çoğunlukla insandan insana doğrudan geçtiğini ve en az 1.5 metre fiziksel mesafeye dikkat edilmesi gerektiğini belirtmem gerekiyor” diye ekledi.

Plaj mı havuz mu?

Plajın veya havuzun daha güvenli olup olmadığını kanıtlayacak hiçbir bilimsel veri yoktur, çünkü COVID-19’un su kaynaklı olduğunu destekleyecek hiçbir bilimsel veri yoktur. Uzmanlara göre, kendinizi rahat hissettiğiniz her şeye geliyor.

Goldberg, “Genel olarak plajın iki nedenden dolayı havuzdan daha güvenli olduğunu söyleyebilirim” dedi. “Birincisi, su çok daha seyreltilir, eğer herhangi bir ihtimalle suya herhangi bir virüs girerse, hızla seyreltilir çünkü çok büyük hacimde bir su kütlesi mevcuttur. Bir kumsalda 1.5 metreden uzak durmak da daha kolay. ” Sıcak bir hafta sonu çoğu havuzun çok kalabalık olduğunu da ekliyor. “Çocuklar heyecanlı ve etrafta koşarken birbirinden 1.5 metre uzakta kalmak zordur. Plajda, kendinizi ayırmak için bir yer bulmak genellikle çok daha kolaydır.”

Uygun hijyen, koruyucu maskeler ve sosyal veya fiziksel mesafe, tatiliniz boyunca ve her gün, virüsün seyrini sürdürme tehlikesi içinde olduğumuz için sizi ve ailenizi güvende tutan şey olacaktır.

“İnsanların havuzlarda veya denizlerde yeterli el hijyeni ve sosyal mesafeyi uygulaması hala hayati önem taşıyor” dedi Glatter. “Bu kritiktir ve eğer bu uygulamalar vurgulanmaz ve uygulanmazsa, bu ortamlarda virüsün hızla yayılması için bir faktör olabilir.”

Havuzda veya plajda nasıl güvende olunur

Coronavirus kuralları ve düzenlemeleri bölgeden bölgeye değişir ve muhtemelen yerel plajınızda veya havuzunuzda biraz farklı olacaktır. Gitmeden önce kuralları kontrol etmek önemlidir. Evinize yakın bir plaj veya havuz seçmeniz önerilir. Ayrıca şu anda bir araba yolculuğuna çıkmanız önerilmez.

Diğer güvenlik ipuçları şunları içerir:

-yanınızda dezenfektan mendil ve el dezenfektanı taşıyın
-fiziksel mesafe alıştırması yapın
-başkalarından en az 1.5 metre uzakta olamazsanız maske takın


Sizin ve ailenizin tesislerdeki tuvaletler gibi ortak kullanım alanlarına erişemeyebileceğini de unutmamak gerekir. Bu yerler, virüsü içeren damlacıkları taşıyabilecek birçok temas yüzeyine sahiptir. New England Journal of Medicine’de yapılan bir Mart araştırması, virüsün plastik ve paslanmaz çelik üzerinde 72 saate kadar yaşayabildiğini gösterdi.

Sonuç?

Bir plajı veya havuzu ziyaret etmek, sadece kendiniz ve aileniz için verebileceğiniz kişisel bir karardır. COVID-19’un su yoluyla bulaştığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, bir plajı veya havuzu ziyaret etmek izole olabileceğiniz bir olay değildir. Başka pek çok faktör bulunmaktadır. Güvenlik protokolünü hatırlamak ve olası riskleri değerlendirmek önemlidir, böylece hepimiz güvenli, sağlıklı ve mutlu bir tatil geçiririz, bu da güvenli, sağlıklı ve mutlu bir yaz sezonuna yol açar.

Kaynak: https://www.healthline.com/health-news/going-to-beach-pool-what-to-know-covid19-risk

Bunları da beğenebilirsin